Dragons Girls

Zielonogórscy futboliści drużyny Dragons Zielona Góra dzięki pomocy wielu urzędników Urzędu Miasta Zielona Góra, z powodzeniem zaaplikowali do Unii Europejskiej z dwoma projektami dotyczącymi futbolu amerykańskiego. W dniu 26 marca 2014 roku Komisja Oceniająca wnioski w ramach realizacji transgranicznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia pozytywnie oceniła dwa wnioski dotyczące futbolu amerykańskiego.

W ramach projektu Dragonsi rozpoczęli nabór chętnych nauczycieli szkół podstawowych do szkoleń kształcących trenerów futbolu amerykańskiego w odmianie przystosowanej do pracy z najmłodszymi. Każdy nauczyciel, który zdecydował się wziąć udział w szkoleniu nie musiał ponosić żadnych kosztów, a w zamian za przystąpienie do szkolenia. Nauczyciele otrzymali materiały edukacyjne w postaci podręczników do futbolu flagowego. Zakres szkolenia obejmował m.in. zasady gry w futbol flagowy, sposoby prowadzenia drużyn. Na zakończenie szkolenia każdy z jego uczestników otrzymał stosowny certyfikat świadczący o udziale w klinikach trenerskich.

Następstwem otrzymania certyfikatu była możliwość stworzenia szkolnej drużyny futbolu flagowego oraz prowadzenie pozalekcyjnych zajęć w celu startu drużyny w Międzyszkolnej Lidze Futbolu Flagowego. Zajęcia te prowadzone są przy współpracy z trenerami Dragons Zielona Góra, oraz trenerami Cottbus Crayfish, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą.

Po zakończeniu szkoleń trenerów rozpoczął się nabór młodzieży do szkolnych drużyn futbolu flagowego, który jest bezkolizyjną odmianą futbolu amerykańskiego i nie występuje w nim kontakt między zawodnikami.

Futbol flagowy jest idealny dla najmłodszych adeptów futbolowych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z futbolem amerykańskim. Projekt gwarantuje w pełni darmowy udział młodzieży, oraz zapewnienie sprzętu szkoleniowego i strojów meczowych.

Główne cele projektu to:

  • stworzenie nowych możliwości rozwoju psychofizycznego dla dzieci,
  • oraz umożliwienie rozwoju zawodowego nauczycieli zielonogórskich placówek.

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny zielonogórskiej Ligi jest wyjazd w czerwcu na pierwszy w historii Polski międzynarodowy mecz futbolu flagowego do Niemiec, by tam zmierzyć się z drużyną Cottbus Crayfish. Mecz rewanżowy odbędzie się w Zielonej Górze podczas obchodów Winobrania.

Projekt zapewnia uczestnikom ubezpieczenie podczas meczu wyjazdowego, zakwaterowanie oraz wyżywienie dla najlepszej zielonogórskiej drużyny w Niemczech, oraz zakup niezbędnego sprzętu treningowego, meczowego i strojów.

W środę, 9 kwietnia w CENTRUM DANA HOTEL&SPA ZIELONA GÓRA, odbyło się pierwsze z serii szkolenie dotyczące projektu. Szkolenie poprowadzone zostało przez trenerów drużyny Cottbus Crayfish, którzy opowiadali o najważniejszych aspektach tej gry.

W piątkowe popołudnie, dnia 11.04.2014 odbyło się drugie szkolenie (tym razem praktyczne) dla nauczycieli szkół podstawowych z zakresu futbolu flagowego. Nauczyciele byli szkoleni przez trenerów z drużyn Cottbus Crayfish i Dragons Zielona Góra.

Kolejna sesja teoretyczna odbyła się 16.04 w świetlicy Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego na ul. Botanicznej 74.

Do szkoleń zgłosiło się do nas kilku nauczycieli w efekcie czego powstało 5 drużyn pierwszej Międzyszkolnej Zielonogórskiej Ligi Futbolu Flagowego. Drużyny „najmłodszych futbolistów” są z następujących szkół:

  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 , którą prowadzi Pani Magdalena Tokar
  • Szkoła Podstawowa ze Starego Kisielina pod wodzą Pana Zygmunta Petejko;
  • Szkoła Podstawowa nr 6, w której treningi prowadzi Pani Gabriela Bondia;
  • Szkoła Podstawowa nr 18 prowadzona przez Pana Marcina Pawelca
  • Szkoła Podstawowa nr 22, za treningi tu odpowiedzialny jest Pan Radosław Kaczmarek

Wszyscy trenerzy otrzymali od nas profesjonalny sprzęt, który miał jak najlepiej przygotować najmłodszych do rozgrywek. I Turniej Międzyszkolnej Ligi Futbolu Flagowego odbył się przed naszym meczem 24 maja 2014 roku na boisku przy ul. Botanicznej 66. W turnieju wzięły udział 4 z 5 drużyn startujące w projekcie "Futbol Flagowy w Euroregionie SNB", a łączna ilość zawodników to blisko 80 uczniów i uczennic szkół podstawowych z miasta i gminy Zielona Góra.

W czerwonych koszulkach wystąpiła drużyna Pigmens prowadzona przez Marcina Pawelca ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Niebieskie stroje należały do drużyny Tigers, która wystąpiła pod wodzą Zygmunta Petejko ze Szkoły Podstawowej w Starym Kisielinie. Drużyna Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Zielonej Góry, która prowadzona jest przez Magdalenę Tokar, wystąpiła w pomarańczowych strojach, natomiast Szkoła Podstawowa nr 6, której trenerką jest Gabriela Bondia, grała w granatowych koszulkach.

Podczas turnieju rozegrano łącznie 6 spotkań.

Komplet wyników I turnieju

Mecz nr 1: Tornado 13:6 Pigmens

Mecz nr 2: Tigers 34:12 Pigmens

Mecz nr 3: Tornado 6:22 Bulldogs

Mecz nr 4: Pigmens 12:14 Bulldogs

Mecz nr 5: Tornado 0:18 Tigers

Mecz nr 6: Tigers 20:0 Bulldogs

Tabela